Rozwijająca się technologia sprawiła, że urządzenie, które dotychczas służyło nam jedynie do dzwonienia, spełnia dziś funkcje kilkunastu innych przedmiotów. Smartfon wyposażony w odpowiednie aplikacje pozwoli nie tylko na rozrywkę, ale też ułatwi życie – dzięki niemu łatwiej zaplanujesz dzień, znajdziesz właściwą trasę czy zmierzysz ilość spalanych kalorii. Czy jednak technologia zaszła tak daleko, aby telefonem móc sterować oknami? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym wpisie!

Na rynku pojawiają się coraz to nowe urządzenia, które możemy podłączyć do telefonu. Zegarek, tzw. Smartwatch pozwala na sterowanie smartfonem bez wyjmowania go z kieszeni. Specjalna wkładka do buta pozwoli zmierzyć ilość przemierzonych w ciągu dnia kroków i przedstawi wykresy do analizy codziennego rytmu dnia. Już dziś bez problemu możemy kupić lodówkę, którą po podłączeniu do internetu, zamienimy w kolejne urządzenie zsynchronizowane z telefonem. Jakimi jeszcze nieoczywistymi urządzeniami związanymi z zarządzaniem naszym domem jesteśmy w stanie sterować?

Inteligentne gniazdka

W nowo budowanych osiedlach i domach coraz częściej stosuje się systemy i technologie, które pozwalają na zdalne sterowanie i uzyskanie informacji o np. instalacji elektrycznej. Specjalne gniazdka, które mają dostęp do sieci Wi-Fi pozwalają na odcięcie urządzenia od prądu niezależnie od miejsca, w którym znajduje się właściciel. De facto takie rozwiązanie można wprowadzić do każdego domu – wystarczy specjalne gniazdko, dostęp do internetu i smartfon z odpowiednią aplikacją. Dzięki takiemu zestawowi, zmartwienie, czy wyłączyliśmy przed wyjściem z domu żelazko odejdzie w niepamięć. Dodatkowo takie inteligentne gniazdka potrafią zbierać dane na temat zużycia prądu, które można odczytać na prostych wykresach. Oszczędzanie prądu z inteligentnym gniazdkiem może być naprawdę proste!

Oświetlenie w zasięgu jednego palca

Podobny system dostępny jest w przypadku zarządzania oświetleniem. Tutaj będzie już wymagana instalacja zamontowana podczas budowy domu, jednak późniejsze możliwości na pewno przydadzą się użytkownikowi. Kto nie chciałby móc sterować światłem nie ruszając się z wygodnego fotela? Możliwość zdalnego zapalenia światła może również posłużyć za sposób na odstraszenie złodziei. Dzięki funkcji zaprogramowania włączania i wyłączania lamp w określonych pomieszczeniach, nawet na urlopie możemy zasymulować obecność w domu. Dodatkowa analiza zużycia prądu pomoże w oszczędnościach – wtedy jak na dłoni będziemy widzieć, w którym pomieszczeniu najczęściej i najmocniej palimy światła.

Ale co z oknami oraz roletami?

W ostatnich latach udało się połączyć kilka technologii: zdalnego sterowania, programowania i specjalnych siłowników. Dzięki takiemu zestawowi nasze okna bez problemu stają się prawdziwie inteligentnymi urządzeniami, którymi dzięki podłączeniu do internetu, możemy zarządzać z praktycznie każdego miejsca na ziemi! Specjalne tryby pozwolą zdalnie otwierać i zamykać okna, drzwi oraz rolety – unikniemy biegania z pokoju do pokoju aby je zatrzasnąć. Jeśli dodamy do tego czujnik deszczu, tym zmartwieniem będzie się dla nas zajmować inteligentny system. Inną przydatną funkcją jest możliwość programowania i planowania uchylania okien. Kto nie chciałby obudzić się czując świeżą bryzę porannego powietrza?

Dzięki Smart OKNOPLAST już teraz do naszych domów możemy wprowadzić wiele użytecznej technologii, które nie tylko ułatwią nam życie, ale również mogą podnieść bezpieczeństwo i pomóc oszczędzać na domowym budżecie!

źródło: oknoplast.com.pl